Ενημέρωση για την επιστροφή στο Σχολείο

Αγαπητές μαθήτριες/αγαπητοί μαθητές, Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!

Τη Δευτέρα 10 Μαΐου επιστρέφουμε στο Σχολείο, για να συνεχίσουμε δια ζώσης την εκπαιδευτική διαδικασία.

Η επιστροφή μας πρέπει να γίνει με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια και την αυστηρή τήρηση των προβλεπόμενων υγειονομικών μέτρων.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνουμε δεκτές/δεκτοί στο Σχολείο αποτελεί  η διενέργεια self-test δύο φορές εβδομαδιαίως. Έτσι όλες/όλοι προμηθευόμαστε έγκαιρα το τεστ, το οποίο διατίθεται ήδη στα φαρμακεία. Το πρώτο το κάνουμε την Κυριακή (το απόγευμα ή το βράδυ). Δηλώνουμε το αποτέλεσμα στη σελίδα  self-testing.gov.gr   (η είσοδος γίνεται με τους κωδικούς taxisnet του κηδεμόνα) και εκτυπώνουμε τη σχολική κάρτα.

Όποια/όποιος δεν έχει μαζί της/του τη σχολική κάρτα, που δείχνει ημερομηνία και αρνητικό αποτέλεσμα του τεστ, δεν γίνεται δεκτή/δεκτός στο Σχολείο σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Στην εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ μπορείτε να βρείτε αναλυτικά τις οδηγίες για τις ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβείτε .

Την εγκύκλιο μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.

Καλή επιστροφή!

Από τη Διεύθυνση του Γυμνασίου